Teljes ablak    Főoldal    Vissza

Nem tudtam a cukorbetegségemről...

           

Infarktust kaptam,a cukorbetegség miatt...

 

Aztán beütött az év elején - 2006 április 3-án -  a katasztrófa, kardiológiai problémák miatt kórházba kerültem, pedig sok rizikófaktor hiányzott..nem voltam kövér, nem dohányoztam, nem ittam, nem voltak egyéb stresszes,vagy anyagi problémáim, a nyugdíjasok kényelmes életét éltem.

 

Az első vérvizsgálat azonban leleplezett :a cukorszintem 18 -volt,a normális 6-os értékhez képest. Azonnal inzulint kaptam, de az infarktusom miatt, a gyors Humulin R-t, mely az étkezések miatt megemelkedett cukorszintet másfél óra alatt visszaállította a normál értékre.

 

Ezt naponta háromszor, az étkezések előtt, majd éjszakára a lassú inzulint, a Humulin N-t,melynek hatása reggelig kitartott, nem engedte a normál - 6-os - érték fölé emelkednie a vércukorszintemet. A Bajcsi kórházban két hétig voltam benn, sikerült jól beállítani a megfelelő értékeket, és bíztattak, hogy Balatonfüreden, a REHAB kórházban folytathatom gyógyulásomat...

 

 Ebbe a kórházba hamarosan be is kerültem, bár ez az alap-infarktus gyógyításának folytatására szolgált, de az ottlévők több mint fele, cukorbeteg volt. Ezzel való bánásmódot messzemenően be is tartották, akár az étkezéseken, akár a testmozgásokon, vagy az előadásokon voltunk.

 

Itt tanultam meg azokat az alapokat, melyeket azóta be is tartok, a legfontosabbnak az étkezések IDEJÉT (!), a kalóriaszegény étrend betartását, és a MINDENNAPOS testmozgást tartom. Ezeknek rendelem alá az időmet, ezeknek kell ELSŐDLEGESNEK lenni, minden más csak ezután történhet. IGEN , mindekinek javaslom ezt a kicsi egoizmust, mert a saját életünkről van szó !

 

 

Ennek a fegyelmezett életvitelnek köszönhetem, hogy a kezdeti inzulinadagom mára már a felére csökkent, az étkezéseket még megtoldottam azzal, hogy a reggelimet, ebédemet két részletben eszem meg - 1-1 óra szünettel.

 

A másik fontos dolog, melyet már említettem, a testmozgás. Persze ne gondoljon senki arra, hogy reggelenként körbefutom a lakótelepet, mivel 64 éves vagyok, nem akarok csúcsokat dönteni. Semmi mást nem teszek, mint a szobakerékpáron tekerek - a beállításoktól függően - 10-15 percet.

 

Sokat segít a kompjúteres kijelző, látom a pulzusomat, az időt, a megtett út nagyságát, a beállított nehézségi fokozatot ,és az elvesztett kalóriák számát. Legnagyobb eredménynek pedig azt tartom, hogy két év alatt (!) nem változott a testsúlyom, pedig a combom a bringázástól kétszeresére nőtt!

 

Ezekből az adatokból EXCEL táblázatot készítek, és a időkénti orvosi ellenőrzésre magamal viszem - és elképesztem vele - a velem együtt dolgozó - az életem menetét azóta rendszeresen figyelő, vigyázó - főorvosnőmet !

                                                

 

 

Nem tudtam a cukorbetegségemről..második folytatás..

 

Az előző blogomat azzal zártam,hogy otthon nagyszerűen megvalósítottam diabéteszes életemet,és nem is szívesen mentem el máshova,ahol  nem voltak a megszervezett dolgok biztosítva.

 

A nyáron megváltoztak a dolgok,az egyik régi barátom hívott,hogy látogassam meg balatoni nyaralójában,ahol néhány kellemes napot - strandolást - eltölthetnénk.

 

Némi aggódással tekintettem erre a napokra,hiszen a vendéglátóm hasonló korú, ( még a középiskolába jártunk együtt,és a kapcsolatunk azóta sem szakadt meg ),de a végén jól meg tudtam mindent oldani.

A első gond persze,az ellátás kérdése.Felkészültünk arra,hogy teljes önellátást oldunk meg,eltekintve a - későbbi - néhány vendéglői étkezéstől,és úgy utaztunk le Balatonfüredre,hogy útközben bevásároltunk 10 napra.

 

Természetesen csak halvány sejtésem volt arról,hogyan valósítom meg az - otthoni - megszokott két-négyórai étkezést,az inzulinozás megszokott idejének betartását,egész más viszonyok között.

 

Mindjárt tisztáztam barátommal,hogy az étkezéseket a nekem megfelelő időpontokban kell megtartani,és némi változtatásokat kell az elkészített étkek tekintetében is betartani.

 

Mivel nem akartam,hogy, hogy külön-menűn - legyünk,meggyőztem,hogy tartson csak velem,nem fog éhenhalni !! a kis mennyiségtől sem.

 

A rendszer aztán így valósult meg:

 

8 órakor reggeli.Előtte fél órával beadtam az inzulint,és a reggeli két szelet "wollkorn" szeletelt kenyér,egy-egy felvágottal,és tejeskávéval,melybe édesítőszer került.Persze ő megehette az egészet,de én a második szeletet csak 1 óra múlva ettem meg,akkor egy kis tejjel leöblítve.

 

Az ebéd 12-kor.Általában egy zacskós zöldséges-leves volt,mely két - két adagot tartalmazott,és pl.elkészítettük a pulykapörköltet,rizskörettel,uborkával.Végezetül leöblítettük kb.2 dl vörösborral koccintva.Természetesen ezt is két részletben ettem meg,a második fogást sokszor két óra múlva.

 

Tudom,hogy most mindenki arra gondol,éppen a rizs ??? ami nagyon megemeli a vércukorszintet.Igen,ez így is van,de lehet a rizsből a megszokott adag felét is fogyasztani,akkor mindjárt más lesz a helyzet..

 

 

 

 

Nem tudtam a cukorbetegségemről..harmadik folytatás..

 

 

 

Ezt így – időben – meg tudtuk oldani, mivel a strandra csak délután mentünk, a délelőttöt általában a környéken sétával, vagy a laptopunk előtt töltöttük, az interneten szörfölve.

 

Folytatom azzal,hogy mikor elindultunk a strandra, akkor felkészültem, hogy legyen nálunk némi élelem 4 órára, inzulin fél hatra, és újabb élelem hat órára.

 

Soha ne feledkezzünk meg erről.

 

Ugyanis az inzulin beadásánál mindig gondoljunk arra,hogy van e nálunk utána ennivaló, mert nagyon hamar a diabéteszes „kóma” felé evezhetünk.Aki már érezte egyszer is azt a remegést, kezdődő rosszullétet, az tudja, hogy mit is beszélek !!

 

Gondolnunk kell ilyenkor, mikor mást csinálunk, nem a megszokott - otthoni tevékenységet űzzük, hogy a fizikai erőkifejtés, az úszás, a szokatlan meleg, mind-mind többlet energia-szénhidrát-cukor vesztést is okoz, és az eddig megszokott élelem-mennyiség nem lesz elegendő!

 

Én találtam egy nagyszerű élelmiszerhelyettesítő terméket, amit mindenhol lehet kapni: a fruttit.Ebből mindig van nálam néhány darab, bár igazi cukrot tartalmaz, de pont ez a kis mennyiség kell, mikor éhesek leszünk, és nincs más gyors segítség.Természetesen ezt csak szükségesetben használjuk,nem lehet NASSOLÁSRA fordítani !

 

A délutáni – 4 órás – étkezést a napi gyümölcsbevitelre kell-lehet fordítani, együnk meg egy almát, vagy egy kis fürt szőlőt, vagy három-négy szem szilvát. A szakirodalom talán egyedül a banán fogyasztását nem javasolja, mert ennek van a legnagyobb cukoremelő értéke!

Bár ez nem tartozik szorosan ide, de mindig igyunk egy kis vizet, amikor eszünkbe jut, ha lehet, akkor reggel készítsünk ki egy másfélliteres üveget, és a nap folyamán kortyolgassuk-igyuk is meg  mind.

 

Az esti vacsora olyan mint a reggeli,ez is két szelet kenyér,két részletre – 1 óra múlva – elosztva.

 

A fentiekek talán kevésnek látszanak, de ennek mértékét mindig az életvitelnek-mozgásnak kell meghatározni, nekem elég, két éve mérem rendszeresen a súlyomat, a kis pocakom egy része combizmaimra változott  és azóta is maradt a kezdeti 80 kilóm!!

 

Mivel otthonomtól távol voltam, nem tudtam a reggeli szoba-kerékpár gyakorlatokat folytatni, itt át kellett szerveznem a dolgot. Ezt az esti másfélórás(!!) sétával oldottuk meg, szerencsénk volt abban, hogy pont ebben az időben volt a hagyományos balatonfüredi bor-fesztivál.Kényelmesen lesétáltunk a hegyről a Tagore sétányra, ott nézelődtünk, beszélgettünk, tölttöttük az időnket..stb.

 

Befejezésül csak annyit, hogy barátom kibírta a fenti „böjtölést”, két nap alatt hozzászokott, hogy kevesebbet eszik a megszokottnál, és boldogan újságolta később, hogy másfél kilót le is adott!!

 

 

Cukorbeteg? Tegye a szívére a kezét!

 

Az infarktus kockázata cukorbetegségben.  Szerző: Dr. Magony Mónika

 

Tudja, hogy tízből nyolc cukorbeteg halálát szívinfarktus okozza? A szív és az érrendszer

károsodását kis odafigyeléssel viszont bárki könnyen megelőzheti. Hogyan? Cikkünkben

fény derül az okokra, és hasznos, megszívlelendő tanácsokkal is szolgálunk!

 

 

Szívizom-elhalás, érelzáródás a szívben  

 

Tudta, hogy a leggyakoribb halálok a heveny szívizom-infarktus és a szélütés? A 2-es

típusú cukorbetegek több mint 80%-a heveny szívizom elhalás miatt veszti életét.

A koszorús ereken kialakuló meszes felrakódásokat az ér belseje felől az érbelhártya

borítja, ami az alatta felrakódó tömegtől feszülni kezd, majd idővel könnyen felszakad.

Ezek a spontán sérülések vérrögök keletkezésével, sejtek összecsapódásával járnak,

mely végül érelzáródást okozhat. Márpedig, ha az erek elzáródnak, azok az izmok,

amelyek tápanyagukat a sérült erektől kapnák, elhalnak. Így alakulhat ki a heveny

szívizom-infarktus. A cukorbetegség egy lezajlott infarktussal azonos kockázatot jelent

egy jövendő infarktus szempontjából, ezért diabéteszeseknél gyakoribb az újabb

infarktus kialakulása, illetve a megtágított vagy megműtött erek ismételt elzáródása. A

szív-érrendszeri megbetegedés kialakulásában elsősorban a koszorúserek fokozott

érelmeszesedési hajlama áll, mely elsősorban a felborult zsíranyagcserével indokolható,

de meg kell említeni a cukorbetegség okozta másodlagos szívizom elfajulást is, ami a

szívizom sejtjeinek közvetlen károsodása a cukorbetegek esetében.

 

Az infarktus tüneteinek súlyossága, kiterjedése, súlyos szövődmények előfordulása

tekintetében a cukorbetegek hátrányosabb helyzetben vannak. Ennek oka a felborult

cukor- és zsíranyagcsere érelmeszesedést fokozó hatása, illetve a cukorbetegség

közvetlen sejtkárosító hatása.

Amennyiben cukorbetegnél friss vagy a korábbinál intenzívebb mellkasi panasz lép fel,

sürgős orvosi vizsgálat, szükség esetén kórházi elhelyezés szükséges.

Cukorbetegekben, függetlenül attól, hogy korábban milyen kezelésben részesültek, csak

diétáztak, vagy gyógyszert is kaptak, a szívizom-infarktus heveny szakában

egyértelműen inzulinkezelés indítandó, hiszen számos nagy esetszámú klinikai vizsgálat

támasztja alá, hogy az inzulin segítségével egyensúlyba hozott cukor-anyagcsere

kedvezően befolyásolja a szívizom infarktuson átesett betegek gyógyulási esélyeit. Ezt a

kezelésmódot a későbbiekben is javasolt legalább három hónapig fenntartani. Ettől

eltekintve a szívizom infarktus heveny ellátásában nincs különbség a cukorbeteg, és nem

cukorbetegek között. Sokkal inkább a megelőzésben kell hangsúlyozott figyelmet

fordítani a cukorbetegségben szenvedőkre.

 

Megelőzés

A szívizom-infarktus megelőzése szempontjából cukorbetegeknél évente legalább

egyszer ajánlatos EKG-vizsgálatot végezni. A vérzsírok ellenőrzése, ha egyéb panasz

nincs, szintén évente esedékes. A vérnyomást viszont minden egyes orvosi viziten

érdemes kontrollálni, hiszen ez rendkívül egyszerű, fájdalmatlan, költségkímélő,

ugyanakkor az orvos számára hasznos adatokat nyújtó vizsgálat. A cukorbeteg

vérnyomása 130/80 Hgmm-nél ne legyen magasabb!

Nagyon fontos a beteg szív-érrendszeri kockázatainak pontos felmérése, tehát minden

olyan társbetegség (elhízás, magas vérnyomás, magas koleszterin-szint stb.), illetve

hajlamosító tényező (férfi nem, dohányzás, 50 éves kor feletti életkor, családban

előforduló szív és érrendszeri megbetegedések stb.) felkutatása, mely a cukorbetegség

mellett növelheti a páciens kockázatát szív-érrendszeri betegség kialakulására. Hiszen a

kockázati szintnek megfelelően és egyénre szabottan kell a terápiát meghatározni.

Az érelmeszesedés megelőzése és kezelése szempontjából rendkívül fontos az étrendi,

életmódbeli tanácsok megtartása, dohányzás kerülése. A kiegyensúlyozott vércukorszint

megtartásának jelentőségét több nagy, kontrollált klinikai vizsgálat támasztotta alá. Ezek

alapja az, hogy a 2-es típusú cukorbetegek 80%-a túlsúlyos, mely már önmagában is

kedvezőtlenül befolyásolja a vérzsír-szinteket. Ezt még tovább ronthatja az a tény, hogy

a felborult cukoranyagcsere, azaz a gyakran túl magas és túl alacsony cukor-értékek

váltakozása a zsíranyagcserére is kedvezőtlen hatással van, tehát emeli a koleszterin- és

triglicerid-szintet. Ezzel el is érkeztünk a megelőzés egyik legsarkalatosabb pontjához.

 

Vérzsírszint-karbantartás

Főképp a 2-es típusú cukorbetegségben gyakran figyelhetők meg jellegzetes

vérzsír-eltérések. Ezek a kóros értékek már a cukorbetegség felfedezése előtt is

kimutathatók, és döntően a sejtek inzulinrezisztenciájának következményei.

Mindezeket figyelembe véve, azok a betegek, akik igazolt érbetegségben

(szívkoszorúerek, agyi erek, végtagi verőerek szűkülete) vagy a kockázat szempontjából

ezzel egyenértékű betegségben (2-es típusú cukorbetegség ill. metabolikus szindróma)

szenvednek, az ún. nagy rizikójú csoportba tartoznak. E betegek esetében az elérendő

össz- és LDL-koleszterinszintnek a 4,0 mmol/l, ill. 2,5 mmol/l-es érték alá kell kerüljön.

További célkitűzés, hogy a szérum trigliceridszint 1,7 mmol/l alatt, a HDL-koleszterin

szintje pedig férfiaknál 1,1 mmol/l, nőknél 1,3 mmol/l felett legyen. A szív-érrendszeri

megbetegedésben szenvedő cukorbetegek különösen nagy kockázatú betegcsoport,

ezért esetükben még szigorúbb felső LDL-határértéket (<1,8 mmol/l) adnak meg

kezelési célként.

Természetesen a betegnek is figyelnie kell a vérkép ezen értékeit, és fegyelmezett

életmóddal, a kezelések betartásával törekednie kell, hogy vérzsír-adatai valóban a

biztonságos tartományba essenek. Az ehhez kapcsolódó kezelés előírása azonban már

az orvos feladata.

 

Cél a kevesebb vérzsír

Vérzsír csökkentő kezelési módszerek: A kezelést étrendi és életmódbeli változtatásokkal

érdemes kezdeni, s ha ezekkel a módszerekkel néhány hónap alatt nem sikerül a

célértékeket elérni, akkor gyógyszeres terápia beállítása is elkerülhetetlenné válik.

Kivételt képeznek a különösen veszélyeztetett betegek, náluk az életmód-változtatással

együtt azonnal el kell indítani a gyógyszeres kezelést is.

 

Elsődleges megelőzésként 2-es típusú cukorbetegeknek aszpirint szoktak javasolni az

alábbi szív-érrendszeri rizikófaktorok fennállása esetén (a rizikófaktorok kezelése

mellett): 40 év feletti életkor, szív-érrendszeri betegség előfordulása a családban,

dohányzás, magas vérnyomás, magasabb vérzsír-értékek, normálisnál nagyobb mértékű

albumin ürítése vizelettel. A gyakorlatban a 40 év feletti cukorbetegeknél

aszpirin-kezelés indokolt, és alkalmazása javasolt metabolikus szindrómában szenvedő

betegekben is.

A cukorbetegeknél zsíranyagcsere-problémában az elsődleges cél az

LDL-koleszterin-szint 2,5 mmol/l-s érték alá csökkentése. Ez a cél általában

statin-készítményekkel jól elérhető. Azokban az esetekben, amikor az LDL-koleszterin

szintje a kívánt határokon belül van, a HDL-koleszterin alacsony és a triglicerid-szint

kifejezetten magas (ez a 2-es típusú cukorbetegségben gyakori eltérés), első

kezelésként a betegek fibrátvegyületet kapnak. Erre elsősorban a 4,5 mmol/l szintet

meghaladó szérum triglicerid-szint mellett kerül sor.

Azokban az esetekben, amikor egyetlen fajta gyógyszerrel nem érhető el a megfelelő

vérzsírszint, akkor a statinok vagy fibrátvegyületek eredményesen kombinálhatók a

koleszterinnek a bélből való felszívódását gátló ezetimib gyógyszerrel. A statinok és

fibrátok együttes alkalmazása növelné a máj- és izomkárosító mellékhatások

előfordulását, míg az ezetimibbel kombinálva ez a veszély nem, vagy sokkal kisebb

arányban fenyeget.

 

 

 

Nem tudtam a cukorbetegségemről..negyedik folytatás..

 

 

Mint már említettem, hogy nálam az elszenvedett infarktus miatt is – nagyon fontos, hogy az étkezések után a megemelkedett vércukorszint ,minél hamarabb visszatérjen a 6-os értékhez.Emiatt én  napi háromszor a Humulin R nevű, gyors hatású inzulint használok, éjszakára viszont a hosszú-lassú hatású Humulin N-t adom be magamnak.

 

Ez a másik inzulin gyenge-lassú hatású, és reggelig féken tartja a cukorértékemet.Természetesen előfordul, hogy éjszaka felébredek és úgy érzem, hogy mégis kellene valamit ennem.A fent említett szédülő hatásokat már nagyon jól ismerem, nem várhatok a „jószerencsére”, be kell avatkoznom.

 

Ilyenkor nem árt, ha mégis eszem valamit, és erre tartogatom a diabetikus „Ela” nevű szlovák citromos és kakaós nápolyit. Ezt lassan elropogtatva – egy kis pohár tejjel – reggelig féken tartom az éhségemet.Érdekes módon a reggeli cukormérésnél az éjszakai „kilengés” nem is látszik meg.

 

Természetesen az időnkénti orvosi vizsgálatokon ezeket az eseményeket mindig megbeszélem a diabéteszes orvosommal, aki újabb tanácsokat ad, vagy jóváhagyja kisérletezéseimet.

 

A „találkozásainkra” ilyenkor mindig viszem a kiskönyvemet, melyben mindig mérem legalább egy hétig, előtte a cukorérték változásait.Mivel sikerült nagyon jól beállítanom az értékeket, a megfelelő inzulin-bevitt ételmennyiség arányát,hosszú idő óta az értékek ugyanazok.Bár ilyenkor mindig megkapom azt , „hogy majd meglátjuk a teljes vérkép vizsgálat után, hogy azok alátámasztják-e az általam mért értékeket.”

 

Legyen erre a válasz a legutóbbi ambuláns-lap értékelése:

 

„ HBA1C.6,5 %, az otthon mért vércukorértékek jók, szénhidrátháztartása egyensúlyban van. Az eddigi therápia maradhat : nappal: 10-8-6 E HR, este 12 E HN…Dr.Noll főorvos „

 

 

Nem tudtam a cukorbetegségemről..ötödik folytatás..

Most pedig közkinccsé teszem a főorvosasszony találmányát:

 

Vércukormérés egy hétig,a legkevesebb ujjszúrással:

 

Étkezés előtt , majd étkezés után másfél órával.Nálam ez nappali hármat és este-éjjel 1-1 szúrást jelent.Ez egy nap 5x2=10 szúrást jelentene.Még szerencse, hogy pont ennyi ujjam van,de ezt a mennyiségű  szurkálást egy nap elviselni..hát nem valami szívderítő.

 

Mivel fegyelmezetten ( ez nagyon fontos ! ) és a megfelelő időben végre is hajtom, a szúrásokat naponta eltolom, tehát

 

hétfőn reggel kétszer étkezés  ( előtte/utána ),

kedden délben kétszer étkezés  ( előtte/utána ),

szerdán délután kétszer étkezés  ( előtte/utána ),

csütörtökön este kétszer étkezés  ( előtte/utána ),

pénteken éjjel kétszer mérési idő ( előtte/utána ),

 

és így létrejön a heti – szurkálós (!) ellenőrzési adag,

és összehasonlítva az előzőekkel,érdekesen látszik,hogy nagyon hasonlóak az értékek!!

 

 

Csak követendő példaképpen említem meg, hogy mikor a balatonfüredi Szívkórházban voltam a rehebilitáción, akkor ott is előadtam a „Noll” módszert, és a nővérek ezt elfogadták, azonnal be is vezették,mert az ottlévők több, mint fele cukorbeteg is volt.

 

 

 

Nem tudtam a cukorbetegségemről..hatodik folytatás..

 

 

 

 

Természetesen állapotomat a háziorvosom ellenőrzi elsősorban,mivel minden hónapban – már a infarktusra kapott – gyógyszerek miatt is kötelezően „meglátogatom”, ilyenkor mindig nevetek azon, hogy sokan sopánkodnak a vizitdíj fizetése miatt, miközben a gyógyszerekre ennek a sokszorosát költi mindenki. Persze, ha csak a diabeteszes problémák miatt keresném, akkor ingyenes lenne, de ha más is van, akkor a vitizdíjat is fizetni kell.

 

Viszont így nem kell külön a diabeteszes orvoshoz mennem,az inzulint és a többieket – tesztcsíkot és a pen-hez való tűket szintén itt tudom feliratni.

 

Hamarosan egy évfordulóhoz közeledek,áprilisban már két éve lesz, hogy diagnosztizálták cukorbetegségemet, és azóta nagyszerűen megtanultam e betegséggel együtt élni.

 

Engem azonnal inzulinra fogtak, előkerestem a régi füzetemet,amelyben a nappali – kezdeti – értékek találhatóak, reggel 18 E, délben 12 E, este 10 E volt, és éjszakára egy másik inzulinfajtát 14 E egységgel indítottak.

 

Kb 1 évi (!!) kísérletezés után – ( először állandóan éhes voltam,mert az inzulin E értékek magasak voltak,és több kilót is híztam emiatt ), de  aztán  megfelelő étrend beállítása után – mára a fenti értékek  a következőre módosultak:

 

Reggel 10 E, délben 8 E, és este 6 E, éjszakára a lassú inzulin érték 12 E lett. A megfelelő mozgás – én főleg szobakerékpározom – hatására a súlyom visszament a kezdeti 80 kilóra, bár egy pár fölösleges kiló még mindig van rajtam, de nagyszerűen érzem magam, jó egészségi állapotban vagyok.

 A diabeteszes főorvosnőmhöz  a berendelések-aktuális állapot  ellenőrzések is megritkultak, kezdetben hetenként, majd két-három hetenként, az utóbbi időben már ezek két-három hónapra nőttek.Ekkor mindig teljes vér-labor ellenőrzés történik, a kapott eredmények bíztatóak, állandó javulást mutatnak.

 

 

Két bloggal előbb ezt írtam:

 

A legutóbbi ambuláns-lap értékelése:

 

„ HBA1C.6,5 %, az otthon mért vércukorértékek jók, szénhidrátháztartása egyensúlyban van. Az eddigi therápia maradhat : nappal: 10-8-6 E HR, este 12 E HN…Dr.Noll főorvos „

 

 

 

 

Nem tudtam a cukorbetegségemről..hetedik folytatás..

 

 

 

Én is , mind mindenki más, sokat gondolkodtam azon, hogyan is kerültem ebbe – az inzulinos – helyzetbe.

 

Egész életemben mindig sportos foglalkozást űztem, évenkénti – kötelező – orvosi vizsgálatra jártam, ez a munkakörömben kötelező is volt.

 

Vigyáztam a súlyomra, nem italoztam, nem dohányoztam, két gyermekkel, feleségemmel boldog családi életet éltem, igazán nem voltak anyagi gondjaim sem.

 

Végső soron a cukorbetegséget  - talán – örökségképpen kaptam, ugyanis édesanyám is II.-es típusú cukorbeteg volt életének utolsó tíz-tizenöt évében.Úgylátszik, hogy szervezetem csak 60 évre van kalibrálva, és utána – a „vizözön”, a diabetes problémák, az inzulin termelő sejtek idáig bírták…

 

Ezt a gondolatmenetet végigvivendő, saját – már felnőtt – családos gyermekeim is erre a sorsra jutnak ? Ők is ugyanilyen távoli veszélyben vannak ? Náluk is be fog ez következni ?? Mit is tanácsolhatnék nekik ??

 

Tudja erre valaki a választ ???

 

 

 

Hasznos címek, telefonszámok.

 

 

Bár a honlapon szerepel ezen adatok egy része, mégis jónak láttam, hogy összefoglaljam az alábbiakban.

 

Cukorbeteg Egyesületek:

 

MACOSZ (Magyar Cukorbetegek Országos Szövetsége)

 

Levelezési cím: 5700 Gyula, Budapest krt.49.III/18.

Elnök : Kincses János

Telefon : 06 70 947 2266  FAX : 06 66 464 041

 

Elnökhelyettes: Szalai Gáborné

Telefon: 06 70 947 2269

 

CBE (Cukorbetegek Budapesti Egyesülete)

 

Levelezési cím : 1077 Budapest Wesselényi u.17.

Telefon:343 6925

 

KIADVÁNYOK

 

Cukorbeteg ÉletA Magyar Cukorbetegek Országos Szövetségének lapja,

Megjelenik kéthavonta.

Megrendelhető a következő telefonszámokon: 363 1122 és 363 1126

 

Diabetes – Az „Alapítvány a Cukorbetegekért” ingyenes lapja,

Megjelenik kéthavonta.

 

Megrendelhető a következő telefonszámokon: 273 2840 és 273 2844

 

Budapesti Cukorbetegek – a Cukorbetegek Budapesti Egyesületének ingyenes lapja, megjelenik negyedévenként.

Az egyesületi tagok részére postai úton jut el.

Információ a tagságról: 343 6925

 

 

HONLAPOK

 

 

www.cukorbeteg.lap.hu

www.dietetika.lap.hu

www.dieta.lap.hu

www.diabetes.hu

www.mcd.hu – az oldalról elérhető Di@betes Online

 

 

 

 

Szobakerékpár az esős napokra...és állandó edzésben tartásra..

 

 

Edzeni TV nézés közben? A szobakerékpár kiváló lehetőség arra, hogy a mozgás élvezetét és hasznosságát kombináljuk.

 

 

A szobakerékpáron beállíthatjuk:

  1. az ülés magasságát: állítsuk be a láb hosszának megfelelően. Térdnek csak kicsit kell behajlítva lennie, amikor a láb eléri az alsó pedált.
  2. a kormány pozícióját: állítsuk be a kormány dőlésszögét úgy, hogy az a lehető legkényelmesebb legyen.
  3. a pedál ellenállását: a + jel irányába mozdítsuk el a kart, ha magasabb fokozatba kívánunk kapcsolni, vagy mozdítsuk a – jel irányába, ha kisebb erőfeszítéssel akarunk tekerni.



Sebesség játék – technikai játék

 

Legyen az edzés sokszínű, hogy a kerekezés ne váljon unalmassá:

 

 

Ellenőrizhető edzés:

 

A számláló a következő funkciókat mutatja:

  1. idő: az edzés teljes ideje.A befejezés időpontját is beállíthatjuk – a figyelmeztető jelzés 8 másodperccel korábban fog megszólalni.
  2. sebesség: az edzés pillanatnyi sebességet mutatja;
  3. távolság: azt a távolságot méri, amelyet az edzés során „lekerekezik”. A befejezés időpontját is beállíthatjuk – a figyelmeztető jelzés 8 másodperccel korábban fog megszólalni.
  4. kalória: az edzés közbeni kalóriafogyasztást méri; Az elégetendő kalória mennyiségét is beállíthatjuk - – a figyelmeztető jelzés 8 másodperccel korábban fog megszólalni.
  5. pulzus: a kijelző a pillanatnyi szívverés ritmusát-nagyságát mutatja.

 

Elengedhetetlen az esős, szürke, hideg napokon!

 

A szobakerékpár lakásban való elhelyezése:

 

A  kerékpárnak keressünk a lakásban olyan helyet, ahol nincs útban.Kb.1x1,5 méter hely elég neki, de mivel elég súlyos ahhoz, hogy emelgessük, tologassuk, állandó,végső helyen legyen.

 

Az szerintem nem számít, hogy látszik, az ismerősök, ha meglátják ( főleg unokáim ) azonnal újra és újra ki akarják próbálni, használni.Érdekes, izgalmas a kompjútere, minden gombnyomás csipogással jár..szóval rém jó vele foglalkozni.

Én a hálószobában helyeztem el ( persze próbálkoztam más szobában is ) , de itt lett jó helye, az iróasztalommal körbezárva.Persze, ha TV-t is akarunk közben nézni, ez másik szempont és akkor véglegesen, úgy kell neki helyet találni.Én ezt nem kívánom, a napi tekerés közben a kis PDA-m bömböl az asztalon, régi, kedvenc együtteseimet szoktam így hallgatni ( pl.Shadows), így nem annyira unalmas, és elvonja a figyelmemet a tekerés fáradalmaitól, unalmasságától.

 

A háziorvosom szerint e kerékpáros edzés megelőzi a cukorbeteg lábak rémét: a visszereket, a lábsérüléseket (fekély !),és mivel a szívet is megdolgoztatja, nagyon fontos élettani hatása van, és még fogyaszt is. Én a napi 15 percemmel „ megteszek „ hat kilómétert, és elhasználok 90-100 kalóriát…a szívem alap 60-as pulzusszámát átmenetileg felemelem 100-110-re !

 

 

 

Mikor gyógyulhatok meg a II.-es típusú cukorbetegségből ???

 

szerző: Dr.Czeglédi Ágnes.

 

Érdekes cikket találtam a Kőbányán megjelenő helyi újságban, és úgy érzem, hogy rajtam kívül még sokakat érdekelhet, ezért közkinccsé teszem.

 

A címben lévő, fenti kérdést T.G.cukorbeteg tette fel diabéteszes orvosának.A válasz a rendszeres ellenőrzések során mindig kitérő volt, mindig valamilyen fejtegetésben merült ki, nem volt igazán őszinte.

 

Dr.Czeglédi Ágnes szerint – jobb az egyenes beszéd -  a továbbiakat az alanti blogban olvashatjuk:

 

„ Hitem szerint jobb az egyenes beszéd, a cukorbajból nem lehet kigyógyulni.Nem ez az egyetlen olyan krónikus belgyógyászati betegség, ami kezelhető, de teljes gyógyulást nem lehet elérni.Ilyen a magas vérnyomás is.

 

A jól beállított és gondozott cukorbeteg teljes életet élhet, alig van olyan dolog, amit nem tehet.

Nagyon fontos a korai körültekintő kezelés, a diéta betartása, mert a hanyag cukorbeteget sokféle szövődmény fenyegeti.

Ilyenek a látásromlás, a szemfenéki erek elváltozásai, bevérzések, a veseerek tönkremenése miatti veseelégtelenség léphet fel, mely dialízis kezelést tehet szükségessé. Rettegett érszűkület, fekélyek az alsó végtagokon, végtag amputáció, mind-mind a cukorbaj lehetséges szövődményei.

 

Ma már nagyon sok cukorbeteg él meg kifejezetten magas életkort, nyolcvanasok, kilencvenesek között látok jó egészségi állapotban lévő cukorbetegeket.Ők azok, akik nagyon profik a diéta összeállításában, ismerik és helyesen adagolják gyógyszereiket, kezelik a vércukor-mérő készüléket, vezetik a naplót, tudják, mit kell megbeszélniuk a gondozó orvosukkal.

Ha arra kerül sor, hogy a szervezet saját inzulintermelése már nem elegendő, tablettával már nem lehet megtartani az anyagcsere egyensúlyt, akkor készségesek az inzulin-terápia elfogadásában, a szabályok betartásában.

 

Ám sokkal több a  cukorbeteg, mint ahányan tudják magukról. A betegség kezdetén az éhgyomri vércukorszint elég sokáig normális, csak a szénhidrátfogyasztás után emelkedik magasra és tartósan marad magasan is.

 

Már ebben a stádiumban kellene diétát tartani, esetleg gyógyszert is szedni, a későbbi szövődmények megelőzésére.

 

Akinek felmenői között cukorbetegek voltak, azok járjanak rendszeres elenőrzésre, kérjék orvosukat, hogy étkezés utáni vércukrukat is ellenőrizze.

 

Hogy miért van egyre több cukorbeteg, azt nem tudom megmondani. A tudósok újabb és újabb teóriákkal állnak elő. Egy bizonyos: a cukor, mint tápanyag, nem tartozik a természeti emberek táplálékai közé

 

 

Közreadta: Nyitrai Laci, aki mindjárt inzulin-terápiával kezdte, és igyekszik a megfelelő szabályok betartásával élni…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teljes ablak    Főoldal     Vissza